Wielki finał XII Festiwalu Muzyka na Zdrojami


Wydarzenie odbyło się dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu  EtnoPolska

ETNO-głosy - Koncert finałowy wydarzenia ETNO-dzień nad Zdrojami 

10 sierpnia odbyło się ostatnie wydarzenie festiwalowe, finał XII Festiwalu Muzyka nad Zdrojami w Szczawnicy - tym razem na góralską nutę:

 

ETNO-dzień nad Zdrojami

 

czyli prezentacja rękodzieła twórców regionalnych ze Szczawnicy i okolic oraz warsztaty rękodzieła regionalnego, zwieńczone wielkim koncertem pod tytułem ETNO-głosy. 

 

 

 

 

 

 

 

Tego dnia odbyły się następujące wydarzenia:

 

Warsztaty i prezentacja rękodzieła twórców pienińskich

 

w Galerii TPSP przy ul. Zdrojowej 2

oraz w galerii Krzywa Jabłonka przy ul. Pienińskiej 4

Zajęcia poprowadzili:

Hanna Madeja, Anna Malinowska, Joanna Dziubińska, Zofia Drążkiewicz, Jadwiga Łuczak, Maria Lizon-Śliwa

 

 

 

Warsztaty plastyczne ETNO-dzień nad Zdrojami

 

 

 

ETNO-dzień Nad Zdrojami zwieńczył koncert pod tytułem

 

ETNO-głosy, który odbył się w Kościele św. Wojciecha w Szczawnicy

 

który był również wielkim finałowym koncertem XII festiwalu Muzyka nad Zdrojami

 

W koncercie wystąpili wspólnie następujący wykonawcy:

 

Zespół Cracow Singers pod dyrekcją Karola Kusza

 

oraz zespoły regionalne:

Zespół Regionalny im. Jana Malinowskiego ze Szczawnicy pod kierunkiem Anieli Krupczyńskiej

Kapela Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem

Zespół Hajduki z Łapsz Wyżnych pod kierunkiem Dominiki Krzysik

Jasiek Kubik - trombita

Andrzej Dziedzina Wiwer - recytacja

Maciej Czaja - recytacja

Koncert ETNO-głosy
Cracow Singers
Cracow Singers

Zespół wokalny Cracow Singers skupia doświadczonych śpiewaków, których wspólnym dążeniem jest realizacja projektów wysokiej próby zarówno pod względem konceptualnym jak i wykonawczym. Zespół koncentruje swoją działalność na przedsięwzięciach autorskich, interdyscyplinarnych, wypracowuje nowe pomysły łącząc odległe obszary oraz interesujących Partnerów. Zespół wyróżnia konsekwentnie wypracowywana estetyka brzmienia oraz jakość interpretacji.

Cracow Singers prezentuje programy a cappella z muzyką dawną i współczesną, współpracuje z instrumentalistami oraz z orkiestrami w różnorodnych repertuarach. Zespół uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych miasta Krakowa m.in. Misteria Paschalia, Festiwal Muzyki Filmowej, Cracovia Sacra, Miłosz Festiwal czy Sacrum Profanum zapraszany jest również do uczestnictwa w festiwalach w kraju i za granicą m.in. L’Orgue de Chaource, Festiwale Szekspirowskie (Gdańsk, Erywań, Bitola), Festiwal Fide et Amore w Żorach, Festiwal Muzyczny „Dialog Kultur” w Chrzanowie, Gorczycki Festiwal, Międzynarodowe Festiwale Muzyki Organowej i Kameralnej w kraju i za granicą.


więcej o zespole na stronie www.cracowsingers.pl

Zespół regionalny  im. Jana Malinowskiego
Zespół regionalny im. Jana Malinowskiego

Zespół regionalny im. Jana Malinowskiego powstał w 1922 r. z inicjatywy Jana Malinowskiego "Z Pagorek" przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczawnicy, której był wieloletnim naczelnikiem. Jan Malinowski, rodowity szczawianin, rozmiłowany w miejscowym folklorze zaczął zbierać pieśni i melodie góralskie, opisywać obrzędy i zwyczaje, gromadzić dokumentację do tańców, muzyki, stroju itp. 

Zespół wznowił swą działalność zaraz po II wojnie światowej, w 1946 r.  W 1972 r. zespół przyjmuje imię swego założyciela Jana Malinowskiego i pod taką nazwą występuje do chwili obecnej. W swoim repertuarze zachowuje tradycyjne widowisko „Wesele góralskie” wzbogacone o nowe pieśni i tańce. Zespół przygotowuje też nowe widowiska: „Na polanie” - przedstawiające zwyczaje pasterskie, „Na muzyce” - prezentujące dawne zabawy wiejskie i in. Często występował w samej Szczawnicy zapoznając na miejscu ciągle zmieniających się kuracjuszy i turystów z folklorem górali pienińskich. Wyjeżdżał też do innych miast Polski i brał udział w różnorodnych przeglądach, konkursach i festiwalach folklorystycznych. Z ważniejszych wymienić należy: Międzynarodowe Festiwale Folklorystyczne Ziem Górskich w Zakopanem, Festiwale Folklorystyczne Górali Polskich w Żywcu, Ogólnopolskie Festiwale Folklorystyczne w Płocku, Rzeszowie, występy w Krakowie, Warszawie, Nowym Sączu, Nowym Targu i w wielu innych miejscowościach. Zespół kilkakrotnie też wyjeżdżał za granicę. Ilość występów sprzed wojny i po II wojnie światowej przekracza 500.

Zespół posiada wiele nagród, wyróżnień, dyplomów i odznaczeń. W 1977 r. za całokształt swej działalności artystycznej otrzymał nagrodę im. O. Kolberga, a kilka lat później nagrodę otrzymali też dwaj najstarsi członkowie tego Zespołu - tancerze i śpiewacy, Jan Mastalski i Józef Ciesielka.

Kapela Jaśka Kubika
Kapela Jaśka Kubika

Jasiek Kubik pasterz owiec, z zawodu piekarz, z zamiłowania i talentu tancerz, śpiewak i muzykant. Kubik przez pół wieku przygrywał zespołom Pieniny z Krościenka, im. Jana Malinowskiego ze Szczawnicy, brał udział w Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej i w innych przeglądach twórczości ludowej. Gra na skrzypcach i na trombicie. Od 25 lat tworzy Kapelę Jaśka Kubika z Krościenka.

Hajduki

Zespół regionalny Hajduki z Łapsz Wyżnych, to zespół działający na terenie Spisza w wiosce Łapsze Wyżne. Taniec przewija się w historii naszej miejscowości od wielu pokoleń. Podaje się, iż to tutaj powstał pierwszy taki kolektyw na Spiszu.Hajduki, to zespół regionalny działający na terenie Spisza w wiosce Łapsze Wyżne. Taniec przewija się w historii naszej miejscowości od wielu pokoleń. Podaje się, iż to tutaj powstał pierwszy taki kolektyw na Spiszu.Zespół wykonuje tańce ludowe i przyśpiewki z rodzinnego Spisza, ale także tańce pochodzące z różnych regionów Słowacji (Myjava, Zuberec, Puchovska Dolina, Horehronie). Przedstawiane są także różne scenki humorystyczne oraz ukazujące zwyczaje i obrzędy z dawnych lat m.in. „Młodzionkowanie”; „Namowiny”. „Warzynie gałusek”: „Jak to się ryftuwało kiet dziyfce przed ołtorz sie brało”; „Wesele spiskie na ciary”; „Kondzielno izba”; „Krzciny”. Do szerokiego repertuaru możemy również zaliczyć obrzęd „ocepin” na weselach, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Łapsz Wyżnych i nie tylko. Zespół brał udział w wielu przeglądach oraz konkursach zarówno w Polsce, w Serbii, jak i na Słowacji. Członkowie uczestniczyli w kursach choreograficznych oraz wyjazdach integracyjnych. Do największych osiągnięć możemy zaliczyć udział w Małopolskim Konkursie Obrzędów i Zwyczajów Ludowych gdzie zajęliśmy 2 miejsce ze scenką „jak to się ryftuwało…”, Międzynarodowy Dziecięcy i Młodzieżowy Festiwal w Dulovcach, Międzynarodowy Festiwal Podpolianske Slavnosti v Detve, Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej, udział w projekcie dzięki któremu została nagrana płyta „Pieśni z Brzegów Dunajca” również z pieśniami wyśniołapsańskimi.