Kalendarium festiwalowe


Flores Rosarum
Flores Rosarum
12.07.2018

MUZYKA PANIEN BENEDYKTYNEK

12 lipca 2018, czwartek, kościół św. Wojciecha, godz. 20.00

  

Flores Rosarum

Susi Ferfoglia (dyr. art.), Adrianna Bujak-Cyran, Katarzyna Śmiałkowska, Maria Klich, Katarzyna Wiwer oraz Andrzej Zawisza - klawesyn

 

Jak wyglądało życie muzyczne Benedyktynek? Czy siostry zajmowały się muzyką poza nabożeństwami i oficjum? Jak spędzały wolny czas?
Na te pytania dają nam odpowiedź archiwalia muzyczne, które znajdujemy w klasztorach benedyktyńskich w Staniątkach, Sandomierzu i Jarosławiu. Żeński zespół wokalny Flores Rosarum pod dyrekcją Susi Ferfogli przeniesie nas w ten niezwykły świat muzyczny.

Duet perkusyjny Tomasz Sobaniec & Rafał Tyliba
Duet perkusyjny Tomasz Sobaniec & Rafał Tyliba
15.07.2018

OD BACHA DO MARIMBY

15 lipca 2018, niedziela, Dworek Gościnny, godz. 19.00

Katarzyna Wiwer i Michał Rot
Katarzyna Wiwer i Michał Rot
20.07.2018

ZIELONE SŁOWA, CZYLI MUZYCZNE INSPIRACJE

20 lipca 2018, piątek, Dworek Gościnny, godz. 19.00

Sylwetki artystów festiwalu Muzyka nad Zdrojami 2018

Flores Rosarum
Flores Rosarum

Flores Rosarum


Zespół wokalny FLORES ROSARUM (płatki róż) powstał w 2007 r. z umiłowania
niezwykłego dzieła muzycznego średniowiecznej mistyczki Hildegardy z Bingen.
Założycielką zespołu jest s. Susi Ferfoglia. Zespół skupia śpiewaczki profesjonalnie zajmujące się muzyką dawną oraz historycznymi praktykami wykonawczymi. W skład zespołu wchodzą: Susi Ferfoglia, Adrianna Bujak, Maria Klich, Anita Pyrek-Nąckiewicz, Katarzyna Śmiałkowska i Katarzyna Wiwer.
Zespół Flores Rosarum swoje zainteresowania koncentruje wokół zachodniej monodii liturgicznej, ze szczególnym uwzględnieniem śpiewów należących do polskiej tradycji liturgicznej, zawartych w polskich rękopisach liturgiczno-muzycznych.

Tomasz Sobaniec & Rafał Tyliba
Tomasz Sobaniec & Rafał Tyliba

Duet perkusyjny Tomasz Sobaniec & Rafał Tyliba

Tomasz Sobaniec

Katarzyna Wiwer Foto: Modelina Magdalena Kasperczak
Katarzyna Wiwer Foto: Modelina Magdalena Kasperczak

Katarzyna Wiwer

Katarzyna Wiwer, śpiewaczka i propagatorka kultury, jest absolwentką wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie. Szczególnie umiłowała muzykę dawną, która zajmuje najważniejsze miejsce w jej repertuarze, począwszy od śpiewu chorałowego i monodii średniowiecznej (Hildegarda z Bingen), poprzez utwory Dowlanda, Zieleńskiego i Monteverdiego, pieśni Purcella i inne barokowe pieśni angielskie, liczny wybór kantat Buxtehudego i Bacha, dzieła oratoryjne Haendla, Mozarta, Haydna oraz wiele innych. Śpiewaczka nie stroni również od repertuaru pieśniarskiego i muzyki współczesnej, wykonując utwory Schuberta, Chopina, Szymanowskiego, Rodriga, aranżacje pieśni szkockich, aż po utwory pisane specjalnie dla niej. Ma na swoim koncie wiele prawykonań, zarówno utworów nowych, jak i pierwszych, czasem po setkach lat, współczesnych wykonań utworów z dziedziny muzyki dawnej (m.in. archiwalia jasnogórskie, podolinieckie, benedyktyńskie i inne). Współpracuje z wieloma zespołami m.in: Flores Rosarum, Celtic Triangle, Lute Duo, Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną, a także znakomitymi kameralistami, jak Andrzej Zawisza, Irena Davidson, Henryk Kasperczak, czy Michał Rot. Katarzyna Wiwer jest również założycielem oraz dyrektorem artystycznym zespołu muzyki dawnej Scepus Baroque.

Michał Rot
Michał Rot

Michał Rot

Polski pianista młodego pokolenia. Absolwent Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, dyplom z wyróżnieniem w 2012 roku w klasie fortepianu Prof. Cezarego Saneckiego. Ponadto doskonalił swoje umiejętności w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, klasa fortepianu KS Prof. Andrzeja Ratusińskiego oraz Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Mannheim, klasa kameralistyki Prof. Michaela Flaksmana i Prof. Jeleny Očić.